İstatistikler
İstatistikler

TÜRKİYE’NİN KAĞIT-KARTON İHRACATI

Son beş yıllık gelişimine bakıldığında; Türkiye’nin kağıt-karton ihracatı 2013 yılında 1,9 milyar $ iken, 2016 yılına gelindiğinde 1,8 milyar $ olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılının Ocak-mayıs döneminde ise Türkiye 800 milyon $ değerinde ihracat yapmıştır. 


Kaynak: TUİK verileri

2017 yılında Türkiye’nin kağıt-karton sektöründen en fazla ihracat yaptığı ülke Irak olmuştur. İngiltere, İsrail, İran ve Yunanistan onu takip eden ülkelerdir.

Türkiye'nin Kağıt-Karton İhracatındaki başlıca Ülkeler ($)
Ülke Adı20132014201520162017 (Ocak-Mayıs)
IRAK295.578.843148.558.053136.845.364193.193.472102.729.555
İNGİLTERE128.052.788139.426.481145.300.408159.481.32668.740.014
İSRAİL85.806.81391.410.30581.946.52494.288.72748.621.313
İRAN130.192.939105.897.70674.871.09694.636.98637.300.303
YUNANİSTAN43.028.09437.368.23257.377.89189.593.42335.323.272
MISIR79.329.42773.376.80994.816.51487.061.14829.007.145
GÜRCİSTAN67.759.90170.089.08958.620.55957.300.63023.399.670
AZERBAYCAN111.537.87394.431.42981.457.05156.570.29322.145.745
BULGARİSTAN46.354.39248.188.88045.325.72652.696.88121.733.453
FAS28.217.94851.838.00643.792.29946.960.92920.586.818
LİBYA36.720.73734.709.31425.083.75035.123.99920.515.724
ÇİN640.646760.824805.987798.26117.767.526
ALMANYA39.354.82847.543.31843.199.03340.911.42817.547.672
TUNUS20.301.75544.335.62434.408.78241.847.17915.523.572
A.B.D.26.938.1879.954.37315.544.80819.808.40814.609.170
SUUDİ ARABİSTAN17.865.62620.131.92626.650.78022.862.82313.222.091
FRANSA26.950.93630.047.38526.789.15430.636.12612.078.285
SURİYE58.030.47034.489.90032.044.01731.049.02311.373.906
ROMANYA42.859.14227.768.82724.563.12028.736.31010.149.439
İTALYA9.974.96712.641.12823.245.78627.458.06110.069.139
DİĞERLERİ641.846.163615.523.976540.249.532549.203.594244.327.255
TOPLAM1.937.342.4751.738.491.5851.612.938.1811.760.219.027796.771.067
Kaynak: TUİK verileri

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ (OAİB)
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya-ANKARA/TÜRKİYE
Telefon : +90.312.447 27 40 • Fax: +90.312.446 96 05 • E-mail : info@turkishpaper.org
facebook twitter instagram LinkedIn
Tüm üyelerimizin listesi için tıklayınız »
Web Tasarım: AdaNET